Защо да изберем хляб с квас?

February 16, 2025Dani
хляб с квас

В нашата кухня хляб присъства много рядко. Аз лично съм на мнение, че има доста по-полезни източници на въглехидрати и предпочитам да включвам тях в менюто. Има случаи обаче, когато наистина ми се дояжда хляб. Но не какъв да е, а топъл, пухкав, току-що изпечен хляб. В такива случаи винаги отскачам до някоя пекарна и взимам каквото е най-скоро изкарано от фурната. Единственото ми условие е да е приготвен с квас. И сега ще ви обясня защо това има значение. 

Какво представлява квасът?

Квасът сам по себе си представлява смес от вода и брашно, в която от естествената ферментация се развиват дрожди и млечнокисели бактерии. При подходящи условия този процес отнема няколко дни, като през този период трябва да се добавят допълнително брашно и вода, за да се подхранват дрождите и бактериите. Дрождите всъщност са това, което кара хляба да бухне, а бактериите действат като естествен консервант. 

Какви са предимствата на хляба с квас?

От здравословна гледна точка, хлябът с квас има няколко основни предимства. Ще се опитам да обобщя по-долу какво съм чела по въпроса, защото част от тези неща са наистина важни.  

На първо място, хлябът, приготвен с квас, се усвоява по-лесно от организма. При процеса на ферментация дрождите и бактериите разграждат част от глутена, който се съдържа в пшеницата и който всъщност може да предизвика дразнене на стомаха. По този начин хлябът с квас се храносмила по-лесно. В него също така има пробиотични влакна, които подхранват полезните чревни бактерии. 

По-важното за мен предимство обаче е, че хлябът с квас помага за по-доброто усвояване на хранителните вещества: В зърнените култури се среща т.нар. фитинова киселина, която може да се връзва с различни минерали (магнезий, калции, желязо, цинк) и по-този начин да им пречи да се усвоят от организма. При процеса на ферментация тази фитинова киселина се разгражда и всъщност минералите се абсорбират по-лесно от организма. Също така, млечнокиселите бактерии в кваса помагат за синтезирането на витамини от група В. 

И не на последно място, хлябът с квас има по-нисък гликемичен индекс: Това е една от най-рекламираните му ползи – той има по-нисък гликемичен индекс, което значи, че въглехидратите му се разграждат и усвояват по-бавно. Това, от своя страна, води до малко по-малки пикове на кръвната захар и инсулина. Не трябва да забравяме обаче, че хлябът независимо дали квасен или не, е основно въглехидрат, така че хора с инсулинова резистентност трябва да подхождат много, много внимателно към консумацията му. 

Освен тези ползи, трябва да се спомене, че в квасения хляб не се добавят никакви изкуствени вещества. Той е много чист като състав – в него има единствено вода, брашно и сол. 

Аз лично предпочитам пълнозърнестите или цялозърнестите брашна, защото те почти не са преминали преработка и съдържат много повече минерали и фибри в сравнение с белите брашна. Каквото и да изберете обаче, със сигурност е по-добър вариант от обикновен хляб. 

А какво му има на обикновения хляб?

За да разберем каква е разликата, може би трябва да обясня какво има в обикновения бял хляб, който може да си купите от магазина. На първо място, в него се използва рафинирано бяло брашно. Това брашно е преминало толкова много обработка, че в него не са останали никакви минерали или полезни вещества. Това значи, че няма никаква полза за вас.

На второ място, за да може този хляб да издържи дълго време и да не се развали, той често е пълен с много консерванти. Нещо, което отново е добре да избягвате. И на последно място, освен консервантите, в него често се добавят захар и олио, а за тях знаем колко са вредни за организма. Разбира се, в момента в магазините е пълно със по-здравословни алтернативи на пакетирания хляб, така че категорично не поставям всички под общ знаменател. Най-важното е да четете етикетите и да знаете какво точно има в нещата, които консумирате. 

И не на последно място искам отново да натъртя, че хлябът, независимо какъв, е основно въглехидрат. Много е важно с какво точно го комбинирате и какви количества изяждате. Сандвич, в който има само естествени съставки – яйца, месо, зеленчици, е достатъчно засищащ и няма да предизвика сериозни покачвания на кръвната захар. Сандвич, който е основно хляб, колкото и качествен да е той, няма да доведе до нищо хубаво за организма ви. 

П.С.: Хлябът на снимката съм купила от месна пекарна (Братя Хлебари), снимката е моя. 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Предишна статия Следваща статия